Sieć TORMAN stanowi integralną część ogólnopolskiej sieci środowiska akademicko-naukowego PIONIER, której węzeł regionalny jest zainstalowany w Toruniu.
Sieć TORMAN obsługuje ok. 68 tysięcy użytkowników zlokalizowanych na terenie gminy Toruń, w Piwnicach pod Toruniem i w Grudziądzu. W zależności od potrzeb, sieci LAN połączone są z siecią TORMAN portami o przepustowości od 10MB/s do 1Gb/s. Główne części szkieletu sieci TORMAN posiadają przepustowości 10Gb/s. Na obszarze gminy Toruń i do Piwnic dla potrzeb transmisji TORMAN wykorzystuje łącznie ok. 86 km własnych traktów światłowodowych. Usytuowane są one w kanalizacji teletechnicznej TP S.A., UMK oraz Garnizonowego Węzła Łączności. W ramach lokalnej łączności regionalnej sieci TORMAN wykorzystuje się dodatkowo włókna regionalne sieci PIONIER w relacjach: Toruń – Chełmno – Grudziądz oraz Toruń – Bydgoszcz. Z usług sieci TORMAN korzysta większość użytkowników środowiska akademicko-naukowego i badawczo-rozwojowego, szkoły, szpitale, jednostki administracji państwowej i samorządowej, jednostki telewizji kablowej, przedsiębiorstwa państwowe i firmy prywatne.
Obecnie sieć TORMAN korzysta z następujących połączeń zewnętrznych:
- PIONIER – 1 x 10 Gb/s (MAN),
- PIONIER – 2 x 10 Gb/s (VLBI Piwnice),
Dla użytkowników udostępnione są m.in. następujące serwery usług:
- FTP
- DNS
- ALEX
- LDAP
- WWW
- NEWS
- LISTSERV (serwer ogólnopolski)
- Radius (serwer UMK, serwer ogólnopolski)
- 72 procesorowy klaster obliczeniowy.
Za obsługę i utrzymanie sieci TORMAN odpowiedzialny jest zespół pracowników z Uniwersyteckiego Centrum Informatycznego UMK, głównie z Działu Obsługi MSK TORMAN.